Tevhit Hakkında Hadisler

Aşağa gitmek

Tevhit Hakkında Hadisler

Mesaj tarafından Freude Bir Cuma Ekim 24, 2008 9:13 pm

Hz. İmam Ali’den (a.s) Allah’ı tanımanın en az haddi hakkında sordum.Buyurdu;İkrar etmek ki ondan başka tapınacak ilah yoktur,onun benzeri yoktur;O kadirdir,daimdir,mevcuddur,kayıp olamayandır ve onun benzeri yoktur.

İmam Cafer Sadık şöyle buyuruyor: Bilmelisiniz ki tevhid hakkında en doğru yol Allah’ın vasıfları hakkında Kuran’da nazil olanlardır.

İmam Rıza ise şöyle diyor:Her ne tasavvur ederseniz Allah’ı onun gayrisi biliniz.

Ehlibeyt Mektebine Göre Tevhidin Tanımı:

Bil ki bizim tevhid hakkındaki görüşümüz şudur: Yüce Allah Bir'dir (vahid), Tek'dir (ahad) .O'nun bir benzeri yoktur; Kadım'dir O, daima'

Semi, Basır, Alim Hakim, Hayy, Kayyûm, Aziz Kuddûs Âlim Kaadir Ğaniyy ve öyle olacaktır.O, cevher, cisim, suret, araz,haz, uzunluk, genişlik, ağırlık, hafiflik, sükun, hareket, yer ve zamanla vasıflandırılamaz. Yüce Allah, bütün yaratıklarının sıfatlarından yücedir; hem ibtâl hem de teşbih sınırlarının ötesindedir. Yüce Allah, bir Şey' dir; fakat diğer şeyler gibi değil. O, Tek'dir (ahad). Herşeyden müstağni, herşey O'na muhtaç olandır. Tevârüs edilmesin diye doğmamış; başkaları ile ortak olmasın diye doğurmamıştır da. Hiçbir şey O'na denk olmamıştır. Ne eşiti, ne de zıddı, ne benzeri, ne arkadaşı, ne aynı ve ne de eşi ve ortağı vardır. "Gözler O'nu göremez, ama O bütün gözleri görür" . O'nu insanların hayalleri bile kuşatamaz, ama O, onları kuşatmıştır. "O'nu ne uyku ne de uyuklama tutar" O, Latif'tir ve Herşeyden Haberdar'dır. O herşeyin yaratıcısıdır. O'ndan başka ilah yoktur ve yaratma ve emir yalnızca O'na mahsustur. Alemlerin Rabbi olan Allah, kutlu ve münezzehtir. Teşbihe inanan müşriktir. Allah'ın tevhidi hakkında ileri sürülen bu görüşlerden başkasını İmamiyye'ye isnad eden, bir yalancıdır. Tevhid hakkında ortaya koyduğumuz bu hususlara zıt her haber, yalandır, uydurmadır. Allah'ın Kitabı ile uyuşmayan her hadis, hükümsüzdür. Ve şayet bunlara bilginlerimizin kitaplarında rastlanırsa, bunlar uydurma (müdelles)'dır.

Yukarıda büyük İslam alimi ve Ehlibeyt hizmetçisi El- Kummi tevhidin tanımını sunmuştur.Bununla birlikte bu temelide dikkate alarak aşağıya Alevi kaynaklarında geçen iman-tevhide ilişkin pasajları sunuyoruz:

Kitab-ı Cabbar Kulu:

Kitabın giriş kısmında Allah’a hamd ile başlanılırken yaratan-yaradılan ayrımını ortaya net bir şekilde koyarak Allah vasıflandırılıyor. “Sayısız hamd ve sınırsız şükür varlığı zorunlu olan evreni hayır ve cömertlikle bereketlendiren alemleri yoktan var edip kudretinin büyüklüğünü yarattıklarında gösteren Allah’u Teala hazretlerine olsun.”

Kitapta geçen Cabbâr Kulu inanılacak nesneleri, Hz. Ali’nin dilinden “İman, Allah’ı bir bilmek, Resûl’u hak bilmek, cümle peygamberleri, evliyâları, melâikeleri, kitabları, cehennemi, ölsek gerek, dirilsek gerek, suâli, mîzânı, cümlesin hak bilmektir.” şeklinde sıralar ve imanı “bunların cümlesini dil ile ikrâr, kalb ile inanmak” olduğunu belirtir.

Hz. Peygamberle yaptığı bir konuşmada “Lâ ilâhe illallah Muhammed’ür-Resûlullah” diyen bir kimsenin yeni yeşermiş bir buğday gibi olduğunu söyleyerek, namaz, oruç, zekât ve hacla bu buğdayın büyüdüğünü ve Allah’ın emrini tutup, nehyinden uzaklaşınca olgunlaştığını ifade eder.
Allahu Te’âlâ birdür, şerîki, nazîri yok, hiç kimseye benzemez, yimez, içmez, uyumaz, elden, gözden, dilden, mekândan münezzehdür, hayyu’l-kayyûm, evveli yok, âhiri yok; ne kimseden doğdu ve ne kimse andan doğdu, hayır, şer, sağlık, mevt Allah’dan. Tanrı’dan rızâsız ağaçlar ve otlar yaprağın oynadamaz, biteyim dise bitemez. (5)

Sensin bu âlemi yaradan
Yok iken hem var iden
Sensin cümle bu dünyayı kuran
Gâh ma’mûr idersin gâh virân
Virân itsen bu cihânın hepisin
Evvel âhir yine sen bâkisin
Olsa cihân naks-ı hâl
Yokdur sana hiç zevâl
Zîrâ sen yaradıcısın
Yokları var idicisin
Kün diyince arşı yaratmışsın
Arş üstüne havâle itmişsin
İtmişsin her yeri yedi kat
Virürsün rahmet biter nebât
Cümlesi biter hükminle senin
Kul olan hükmini tutar senin

Hacı Bektaş Veli iman etmeyi şöyle tarif etmektedir:’amma şeriatın evvel makamı imanı getirmektir.ya eyyühellezine amenü,aminü billahi ve Resulihi…(Ey müminler;Allah’a ve Resulüne itaat ediniz..)

Şeriat da evvel makam iman getirmektir.Amentü billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rusülihi vel yevmil ahir..

Amma her kişi kim iman ten üzeredir derse hatalıdır.Eğer can üzeredir derse hatalıdır.Şöyle bilmek gerek kim iman AKIL üzeredir.İkinci gönül üzeredir.Her kim Hak Tealaya gönülden tanıklık vermezse mutlak kafirdir.Yahud dil tanıklık verip gönül inanmazsa münafıktır.

Ademin özünü Medine toprağından yarattı….”
Ademi topraktan yarattım ve hem nutfeden yarattım”
Şükür ve minnet Tanrı Taberake ve Teala hazretine ki;biz zayıfları yoktan var eyledi.Ve dahi iman ve İslam ruzi kıldı.”

Virani Baba Risalesi:

Ey talip Tanrı sözünü anlayıp inanan ehli inkar olamaz.”acaba Allah’u Tealanın birliğine Hz.Muhammed’in nübüvvetine,Hz.Ali’nin imametine ikrarın var mı?

Cafer Buyruğu:

Talip Bölümü:

Tanrıdan başka tapılacak yoktur.Tanrının elçisi Muhammeddir.Tanrının velisi Şah-ı Merdan Alidir.Ali Tanrının aslanıdır.Onun kılıcı Tanrıya ortak koşanların ensesindedir.Böyle bilip böyle düşünesin ey talip

Demir Baba Velayetnamesi:

Demir baba ol kanı kerem Markoya itdi kim Pehlivan gel iman getir Müslüman ol,şefaattan mahrum kalma dedi…’’

Ve imana gel.Şefaattan mahrum kalma Muhammed ümmeti ol.Pak ol dedik de ol evvel.Tanrıya,Muhammede andan Kur’ana imana İslama dine dizar dil.

Her iş Allah’ın elindedir.Eğer Haktan emir olduysa keserim.

NOT: www.bektasidergahi.blogcu sitesinden alıntıdır
avatar
Freude
Yönetici
Yönetici

Erkek Mesaj Sayısı : 37
Yaş : 27
Nerden : Adana / Seyhan
Kayıt tarihi : 24/10/08

Kullanıcı profilini gör http://www.myspace.com/freudeadn

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz