Kısacık ömürle nasıl sonsuz cennet ve cehennem kazanılır?

Aşağa gitmek

Kısacık ömürle nasıl sonsuz cennet ve cehennem kazanılır?

Mesaj tarafından Admin Bir Paz Ekim 26, 2008 6:24 pm

Kısacık ömürle nasıl sonsuz cennet ve cehennem kazanılır?

Bazı insanlar şöyle düşünebilir. Kısacık bir ömrün karşılığında sonsuz cennet yada cehennem olur mu ? Ceza ve ödülün misliyle olması gerekmez mi?. Bu Allahın (cc) adaletine sığar mı?

Bu sorunun cevabı şöyledir:

Mümin insan iman ve takvasıyla yok olmayan sabit ve sonsuz bir nimeti kendi iradesiyle kazanmıştır.kafir ve inançsız bir insan ise bir ömür boyu kendi iradesiyle sonsuz bir azabı kendisi için hazırlamıştır.

Aynen kendi iradesiyle kendi elini kesip bir ömür boyu elsiz yaşayan insan gibi. Kendi bedenine birkaç saniye içinde zarar veren insan buna karşın acısını ve yokluğunu bir ömür boyu çekmek zorundadır.

İmanlı bir insan iman dolu amelleriyle bir ömür boyu yaşayarak karşılığında sonsuz cenneti kazandığı gibi imansız biride kötü amelleriyle sonsuz cehennemi kazanır.


İmam Cafer (a.s) bu konuda şöyle buyurmuştur:

Cehennemliklerin cehennemde ebedi kalmalarının sebebi, onların dünyadaki niyetleridir. Eğer onlar dünyada ebedi kalacak olsalardı, her zaman Allah’a karşı günah işliyeceklerdi.

Cennetliklerin cennette ebedi kalmalarının sebebi de, onların dünyadaki niyetleridir. Eğer onlar da dünyada ebedi kalsalardı, Allahın (cc) emirlerine karşı gelmeyeceklerdi.

_________________
Allahım bana adaletinle değil, merhametinle davran. İMAM ALİ (A.S)
avatar
Admin
Yönetici
Yönetici

Mesaj Sayısı : 24
Yaş : 27
Kayıt tarihi : 23/10/08

Kullanıcı profilini gör http://aleviyiz.4rumer.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz